„Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” to pilotażowy program wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, do którego przystąpił Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.
Głównym celem programu jest: podniesienie jakości żywienia pacjentek w ciąży oraz w okresie poporodowym poprzez wdrożenie modelu odżywiania zapewniającego zaspokojenie zwiększonych potrzeb żywieniowych, pogłębienie wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywienia oraz utrwalenie właściwych nawyków w zakresie właściwego odżywiania.

Wszelkie informacje dotyczące programu znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy z dnia 9.08.2019 r. (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1537).

 

Program realizowany jest poprzez zapewnienie pacjentkom oddziału Położniczo-Ginekologicznego odcinków – Patologia Ciąży, Sala Porodowa i Położniczego:
- 5 posiłków dziennie o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru ciąży lub okresu karmienia piersią,
- konsultacji z dietetykiem klinicznym,
- poradnictwa i edukacji dotyczącej prawidłowego żywienia.

Biorąc udział w programie pacjentka będzie otrzymywać posiłki według zmodyfikowanego jadłospisu oraz uzyska indywidualne wskazówki, jak poprzez proste zmiany sposobu odżywiania i stylu życia w większym stopniu zadbać o zdrowie swoje i dziecka, poprawić samopoczucie, przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porod

 

WARUNKI UCZESTNICTWA W PROGRAMIE

Od pacjentki, która chciałaby przystąpić do programu, wymagane jest podpisanie oświadczenia wraz ze zgodą na udział w programie pilotażowym „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” – jest to warunek przystąpienia do programu.

Właściwy formularz pacjentka otrzymuje i podpisuje przy przyjęciu na oddział. Do programu włączane są tylko pacjentki, które podczas hospitalizacji nie korzystają z diet o charakterze leczniczym.

Uczestniczki programu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z jego realizacją.

 

JADŁOSPIS

Zgodnie z założeniami programu „Dieta Mamy” modyfikacji ulegnie żywienie pacjentek wyrażających zgodę na udział w programie poprzez podpisanie odpowiedniego oświadczenia.

Pacjentki, które wymagają diet o charakterze leczniczym np. diety z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukrzycowej), czy ograniczeniem tłuszczu (wątrobowej) nie mogą brać udziału w programie. Jadłospis, dla hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy pacjentek uczestniczących w programie, opracowany został zgodnie ze standardami pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy”, Normami Żywienia dla populacji polskiej” oraz najnowszymi wytycznymi Komitetu Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Posiłki przygotowywane są ze świeżych, w dużej części sezonowych, produktów spożywczych o wysokiej jakości z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur systemu HACCP. W trakcie przygotowywania i dystrybucji posiłków dużą wagę przywiązuje się również do estetyczności potraw oraz ich urozmaicenia.

Dwutygodniowy jadłospis realizowany w ramach programu Dieta Mamy dostępny jest tutaj

 

KONSULTACJE Z DIETETYKIEM

Podczas hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy pacjentki biorące udział w programie mogą skorzystać z konsultacji z dietetykiem klinicznym, który omówi i wyjaśni najważniejsze zasady dotyczące żywienia kobiet w ciąży i mam karmiących oraz odpowie na pytania.

Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej należy zgłosić położnej na oddziale lub dietetykowi.

Spotkania z dietetykiem odbywają się w:

- poniedziałek w godz.14.00 – 17.00

- środę w godz. 14.00 – 17.00.

 

KONSULTACJE ONLINE

Konsultacje z dietetykiem mogą również odbywać się drogą elektroniczną pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Pacjentka ma możliwość konsultacji z dietetykiem drogą elektroniczną przez okres dwóch miesięcy od dnia wypisu ze szpitala. Warunkiem skorzystania z konsultacji dietetyka online jest wypełnienie podczas hospitalizacji oświadczenia - formularza w którym pacjentka wyraża zgodę na udział w programie pilotażowym. Aby uzyskać odpowiedź na zadane pytanie niezbędne będzie podanie w mailu numeru księgi głównej - numer ten widnieje na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego. Odpowiedź na zadane pytanie zostanie przesłana drogą elektroniczną na wskazany adres.

 

„DIETA MAMY”- UWAGI PACJENTEK

Pacjentki biorące udział w programie Dieta Mamy proszone są o zgłaszanie opinii dotyczących serwowanych posiłków na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz bezpośrednio do dietetyka lub personelu medycznego na oddziale. W dniu wypisu panie proszone są o wypełnienie ankiety, która pozwoli ocenić stopień satysfakcji z uczestnictwa w programie oraz umożliwi jego ewentualną modyfikację.

 

EDUKACJA - MATERIAŁY INFORMACYJNE

Informujemy, iż wszelkie informacje w zakresie prawidłowego odżywania kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią znajdują się także na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji dietetycznych online, które prowadzi Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: www.poradnia.ncez.pl

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami Instytutu Żywności i Żywienia - "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”: www.zachowajrownowage.pl

Wierzymy głęboko, iż uczestnictwo w programie „Dieta Mamy” zwiększy satysfakcję pacjentek z hospitalizacji w naszym szpitalu, wpłynie pozytywnie na przebieg ciąży i okres połogu oraz przyczyni się do utrwalenia prozdrowotnych nawyków żywieniowych Mam i ich dzieci.